Класичний лате-арт (походження якого – Італія), грунтується на використанні спеціальної техніки вливання збитого молока у горнятко під час приготування капучіно і лате. Збите молоко, змішуючись у горнятку з кавою, утворює на поверхні різноманітні візерунки та силуети.
На візерунок, який утвориться у горнятку, впливають:
- траекторія руху пітчера у момент вливання збитого молока у горнятко - висота кавника відносно горнятка - резонанс коливань збовтаного у пітчері молока - точка входу молока у горнятко - швидкість вливання молока
Спочатку у горнятко наливають еспрессо.
Еспрессо має бути густим, з хорошою щільною кремá.
Після цього у горнятко потрібно налити збите у піну молоко.
Щоб малюнок вийшов виразнішим, можна висипати на поверхню еспрессо трошки какао-порошку.
Найлегше маніпулювати кавником, здійснюючи рухи лише зап’ястком.
У момент вливання найкраще для себе уявити носик пітчера олівцем, яким «малює» баріста.
Лате-арт вимагає досвіду і хорошого настрою; навіть досвідчений баріста не завжди може відтворити малюнок правильно.
Базові фігури класичного лате-арту
Основних фігур декілька, решту можна назвати похідними.
Квітка.
Направити рівномірний потік збитого молока на дно горнятка, тримаючи пітчер непорушно (1). Наповнити горнятко наполовину.Легко розхитуючи пітчер з боку в бік, повільно пересувати його у свій напрямок, продовжуючи лити молоко «змійкою»(2).Майже наповнивши горнятко, ледь підняти пітчер і невеликою кількістю молока перекреслити малюнок, швидко пересуваючи пітчер в напрямі від себе (3). Тонка цівка молока, стікаючи з більшої висоти, трошки «стягне» малюнок на поверхні у напрямі завершуючого руху.
Серденько
Спрямувати потік збитого молока в центр дна горнятка. Легко похитуючи пітчером, сформувати витікаючим молоком невелике коло, не виходячи за межі уявного кола в центрі горнятка (1). Майже наповнивши горнятко, припідняти пітчер і перекреслити кого по діаметру невеликою кількістю молока (2). Коло витягуватиметься у напрямі завершуючого руху.
Яблуко
Влити невелику порцію молока біля дальньої стінки горнятка, щоб сформувати «плодоніжку» яблука (1). Перемістити потік витікаючого молока у центр горнятка. Легко похитуючи пітчером, сформувати витікаючим молоком коло, не виходячи за межі уявного кола у центрі горнятка(2). Наповнити горнятко.
Сучасний лате-арт
Сучасний лате-арт — це нанесення малюнків на поверхню молока різнокольоровими сиропами, гарячим шоколадом, корицею або какао-порошком.
|
У сучасному лате-арті використовується різноманітна техніка:
Розчерк зубочисткою або тонкою паличкою по поверхні молока, замість «барвників» використовується темна крапка на поверхні, що залишилася після вливання в горнятко еспрессо при приготуванні лате.
|
|
Створення спеціальних трафаретів, які дозволяють відтворювати на молоці силуети з какао-порошку. |
|
Розпис поверхні молока сиропами або «їстівними» фарбами. Звичайні сиропи, які використовуються в барах і кав'ярнях, для цього не використовуються, тому що мають дуже велику щільність і тонуть в молоці. Майстри лате-арту зазвичай готують спеціальні сиропи з додаванням невеликої кількості крохмалю.
|
...
Kava, за матеріалами coffeetime.ru, ,2009-06-18 14:43:54
Джерело: http://kava.lviv.ua |