ЗБІЛЬШЕННЯ ПРИБУТКІВ У РЕСТОРАННОМУ ЗАКЛАДІ З ДОПОМОГОЮ ЦІНОУТВОРЕННЯ. (частина 2)
Іноді підвищення ціни можна і «замаскувати». Ніби ціна залишається тією ж, що і місяць тому, та насправді вона піднялась і у вашу касу поступає більше грошей.
Як це робиться?
Наприклад, зазвичай у вашому ресторанному закладі обслуговують бенкет офіціанти і вартість їхньої послуги входила в ціну замовлення. Ви можете виконати замовлення по тій же ціні, тільки + ще вартість обслуговування бенкету. В такому разі при тій самій вартості замовлення ви отримаєте ще і вартість обслуговування. Результат для вас такий, якби ви підняли ціну на замовлення.
Або наприклад, у багатьох ресторанах використовують цей спосіб і виключають гарнір з вартості основної страви. Коли клієнт замовляє основну порцію, офіціант пояснює йому, що це буде лише шматок м”яса, або декілька креветок на тарілці, - і рекомендує «Замовте ще рис, салат, це коштує всього…».
Можна згадати і спосіб «зміни назви». Разом з ціною міняють і назву страви, так що виходить, ніби не ціна піднялась, а змінився асортимент – і клієнту пропонують не ту саму страву по більш високій ціні, а ніби зовсім іншу.
Іноді зі зміною назви необхідно змінити щось в самому ресторанному бізнесі, щоб він відповідав новій назві. Наприклад, якщо столова перетворилась в ресторан, доцільно буде найняти хоча б одного офіціанта, щоб відвідувач сам не носив тарілки до себе на стіл. Та й ці зміни незначні, як правило обходяться недорого.
Клієнт може собі дозволити ту чи іншу страву/послугу, у нього є гроші, висока ціна сама по собі його не лякає – але він хоче переконатись, що платить справедливу, а не завищену ціну. Зрозуміло, що чим дорожча і чим складніша страва, тим частіше задають це запитання: «чому така висока ціна?». І щоб офіціант в такій ситуації міг триматись спокійно і впевнено відповідати, у нього повинно бути готове переконливе для клієнта оправдання ціни.
Що може слугувати таким оправданням?
Це можуть бути згадування про якість компонентів, інгредієнтів, складність приготування, …
Ось наприклад, діалог в ресторані:
- А чому у вас такий дорогий чай? В інших японських ресторанах чайник коштує 12грн. а у вас 50грн. Чому?
- Розумієте, в інших ресторанах чай звичайний, а у нас особливий сорт «Старий дракон» з додаванням трав і кореню женьшеню.
Так, як клієнт уже чув про дорогу вартість і лікувальні властивості цього кореню, така відповідь його задовольнила. Хоча якщо прикинути, скільки в цей чайник насправді поклали женьшеню, стає очевидно, що ціна явно завищена. Але оправдання ціни спрацювало – і клієнт зробив замовлення.
Ціна не повинна бути прозорою. Розглянемо на прикладі чаю. Всі ми чудово знаємо ціну пакетику чаю, тому коли в ресторані пропонують за 2$ цей самий пакетик залитий окропом – кожний чудово розуміє, що за нього просять в 50 разів більше реальної ціни. А коли чай подають в чайнику, ми не знаємо, скільки чайних листків туди поклали і що це був за сорт. Звичайно можна догадуватись що ресторан себе не обіднить, але реальна націнка нам не відома, тому і відчуття, що переплачуємо нема. Та й психологічно прийняти таку ціну набагато простіше.
Якщо націнка, яку ви робите відома клієнту (або може бути легко прорахована) – вам буде набагато складніше оправдати свою ціну. Тому якщо ваші ціни вищі від ринкових, бажано, щоб вони були непрозорими для клієнта.