ВАЛОВАНЧИКИ (від франц. vol-au-vent, що означає укради й сховай). Пиріжки із прісного тіста, що подаються до різних бульйонів. Тісто для них печуть окремо. Для начинки використають залишки інших страв. Начинку роблять безпосередньо перед подачею до столу, кладуть її у виїмку, вирізану в середині виробу, потім прикривають накладним шматочком пиріжкової скоринки. Випікають широкі коржі тіста товщиною в палець, нарізають їх на невеликі шматочки-пиріжки, а потім швидко наповнюють їх свіжою (іноді гарячою) готовою начинкою. Форма валованів також може бути різною: квадратною, овальною й т.і. залежно від нарізки.
ВЕРГУНИ. Основний кондитерський виріб української національної кухні. Запозичено з тюркської кухні в XVI в. Має кілька регіональних різновидів: вергуни київські, львівські, конотопськи, волинські й ін., що відрізняються один від одного різними пропорціями яєць, масла, молока й цукру. Вергуни роблять із бездріжджового тіста, до якого як розпушувач додають мінімальну кількість (пів-ложки або ложку) горілки або рому.
ГАЛЕТА. Плоский сушений корж, а також сухе печиво із прісного тесту. Спочатку галетами називалися сухі коржі, які вживали моряки на кораблях замість хліба. Згодом так стали називати сухарі, спеціально виготовлені для морських і сухопутних експедицій, подорожей і військових походів. Нині галети заміняють крекерами й хрусткими хлібцями.
ГАЛУШКИ. Українська національна страва. Готується з такого ж тіста, як і локшина, але більш здобного, котре розкочується в джгут діаметром близько 1 см і ріжеться навскіс скибочками по 0,5 см товщиною. Основний секрет готування галушок полягає в тому, що їх треба залишити на півгодини - годину "зав'янути", після чого їх можна відварювати в сильно підсоленому окропі протягом 20 хвилин. Відварені галушки або злегка обсмажують у свинячому салі зі шкварками, або заливають сметаною або розтопленим салом. Галушки кладуть також у полтавський борщ.
ГОЗИНАКИ. Національні ласощі грузинів і вірменів. У торгівлі відомі як "козинаки". Ядра горіхів, злегка підсушені для зняття м'якої оболонки, а потім залиті киплячим цукром (при пробі тверда кулька).
ГРЕЧАНИКИ. Страва української кухні. Готується із гречаного борошна, на дріжджах, з молоком й яйцем. Тісто повинно підійти двічі протягом двох годин, після чого з нього формують вузькі довгі батончики, які нарізають навскіс на скибочки довжиною 3 см і випікають у духовці. Подають гарячими, змазаними соняшниковою олією і политими сметаною.
ГРІНКИ (від франц. grains -"крихти"). Дрібні підсмажені або сильно висушені, хрусткі сухарики для їжі з бульйоном. Можуть засипатися прямо в бульйон.
ГУЛЯШ. Головна угорська національна страва. Густий наваристий м'ясний суп з додаванням борошна, з невеликими шматочками м'яса, нарізаними так, що в кожному є невелика часточка жиру. Для гуляшу звичайно використають грудинку або лопатку.
Джерело: http://ostriv.in.ua |